
Ministerstvo vyhovelo našim pripomienkam v prípade vytvárania pasienkov a údržby biopásov
Pred dvoma týždňami 26.11.2023 sme ministerstvu zaslali pripomienky k nariadeniam č. 435/2022 Z.z. a č. 436/2022 Z.z. k údržbe holí, vytváraniu nových pasienkov a údržbe biopásov pri používaní rodenticídov. Pripomienkami sme žiadali také zmeny legislatívy, ktoré odbúrajú byrokraciu, no zároveň zabezpečia atraktivitu opatrení podporujúcich šetrné hospodárenie k prírode tak, aby sa do nich zapájali všetci poľnohospodári so záujmom a na dostatočne veľkej ploche sa aplikovali opatrenia ktoré pomôžu ochrane vôd, pôdy, bioty a klímy.
Ministerstvo vyhovelo našim pripomienkam v prípade vytvárania pasienkov a údržby biopásov
Detailnejšie sme sa venovali našim pripomienkam v týchto článkoch:
Dnešná legislatíva sťažuje obhospodarovanie holí, agro-ekofórum žiada zmenu
Novela nariadenia upravuje ekoschémy podľa modifikácie no pre pastvu sú potrebné zmeny
Na základe vyhodnotenia pripomienok a prerokovania s ministerstvom môžeme povedať, že ministerstvo pôdohospodárstva akceptovalo našu pripomienku a jasne upraví spôsob obhospodarovania novozaložených pasienkov tak, aby sa využívali ako klasické trávne porasty, nie ako úhor. To zabezpečí, že od r. 2025 sa budú môcť riadne pásť a prinesú pre chránené druhy v chránených územiach očakávané benefity a podporia tradičné formy využívania krajiny. Rovnako aj v prípade rodenticídov bol akceptovaný model, ktorý na jednej strane spružní prácu pre poľnohospodárov, ale tiež zabezpečí, aby na miestach, kde sa vyskytujú vzácnejšie druhy a hrozia sekundárne otravy mohla organizácia ochrany prírody pružne aplikáciu obmedziť.
Ministerstvo žiaľ nevyhovelo z technických príčin našej pripomienke týkajúcej sa využívania holí tak, aby sa odstránil rozpor pri pastve na lokalitách s výskytom čučoriedok. Túto zmenu nebolo možné akceptovať, keďže nebola súčasťou 1. modifikácie. Bolo však prisľúbené, že na zmenách bude ministerstvo intenzívne pracovať tak, aby boli v prípade využívania holí súčasťou 2. modifikácie podanej v roku 2024.
Za akceptované návrhy ministerstvu ďakujeme. V prípade neakceptovaných sa budeme snažiť ich v rámci druhej modifikácie presadzovať a navrhovať technicky najjednoduchšie riešenia, ktoré zároveň budú prínosné pre ochranu prírody, krajiny a podporu udržateľných foriem hospodárenia.