Novela nariadenia upravuje ekoschémy podľa modifikácie no pre pastvu sú potrebné zmeny
Po niekoľkomesačnom úsilí poľnohospodárov, ministerstiev ako aj nás ako člena monitorovacieho výboru aktívne sa podieľajúceho na návrhu pravidiel tak, aby mohli byť šetrné postupy hospodárenia široko aplikovateľné v praxi, sa zmenou nariadenia č. 436/2022 Z.z. aktuálne v medzirezortnom pripomienkovaní uvedú po jeho schválení do praxe zmeny, ktorých potrebu riešenia identifikovali poľnohospodári a odborná verejnosť.
Novela nariadenia č. 436/2022 v pripomienkovom konaní prináša do praxe modifikáciu
Legislatívu je potrebné ešte vylepšiť. Modifikácia tak bude riešiť napríklad skorší termín kosenia burín, keďže neskorší termín kosenia úhorových biopásov priniesol nemálo praktických problémov kvôli vyššiemu úhrnu zrážok. Neskôr kosené biopásy budú mať vyššiu váhu, čo prinesie kvalitnejšie plochy pre ochranu opeľovačov a ubúdajúcich druhov vtáctva. Bude stanovená menšia tolerancia pri členení parciel, tak aby nehrozili podnikom sankcie v prípade mierneho prekročenia minimálnej výmery v dôsledku limitov techniky. Tieto a ďalšie zmeny majú za cieľ zjednodušiť prácu poľnohospodárom tak, aby im pomohli vstúpiť do ekoschém a do ďalších opatrení podporujúcich šetrnejšie využívanie krajiny.
Okrem toho však nariadenie upravuje možnosť aplikácie rodenticídov a spôsob obhospodarovania biopásov. V prípade rodenticídov nie je úplne ideálne navrhnutý spôsob aplikácie tak, aby bol na jednej strane pružný (a neopakovali sa problémy ako u burín), no na druhej strane, aby umožňoval obmedziť aplikáciu v územiach s výskytom vzácnych druhov, kde u rodenticídov môže hroziť riziko sekundárnej otravy. Toto preto v rámci medzirezortného pripomienkovania požadujeme upraviť.
Legislatíva presnejšie určuje spôsob využívania biopásov
Ďalej legislatíva presnejšie určuje spôsob využívania biopásov, no tým odkazom, ktorým spôsob určuje pravidlá pre biopásy (odkazuje na úhor) zároveň určuje aj spôsob využívania pozemku zatrávneného pre pastvu. To vo výsledku znemožní pasienok prvé dva roky kosiť v potrebnom čase (keďže by sa mal využívať ako úhor rovnako ako biopás) a tým pádom nebude pripravený pre pastvu od r. 2025. Preto žiadame v rámci medzirezortného pripomienkovania pre udržiavanie zatrávnených pozemkov príslušné usmernenie v legislatíve, aby ich bolo možné kosiť ako štandardné trávne porasty a tým pádom pripraviť na pastvu od r. 2025 a teda zabezpečiť, aby prinášali benefit, ktorý sa od týchto novovzniknutých plôch pre ochranu biodiverzity v chránených územiach očakáva.