Modráčik obyčajný (autor: Semelbauer M.)

Schválená modifikácia zjednoduší prácu poľnohospodárom a zatraktívni šetrné spôsoby hospodárenia

Začiatkom decembra sme dostali správu, že Európska komisia schválila prvú modifikáciu slovenského Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Sme radi, že táto modifikácia je schválená, keďže obsahuje viaceré nutné technické zmeny, ktoré komplikovali poľnohospodárom prácu pri zakladaní a udržiavaní biopásov, úhorov a nielen (a odrádzali ich od zapojenia).

Schválená modifikácia zjednoduší prácu poľnohospodárom a zatraktívni šetrné spôsoby hospodárenia

Ministerstvo o tom informovalo tu: https://www.mpsr.sk/aktualne/europska-komisia-schvalila-prvu-modifikaciu-pre-slovenskych-polnohospodarov/18991

Veríme, že táto modifikácia prispeje k tomu, aby budúci rok mali poľnohospodári jednoduchšiu prácu v rámci ekoschém a aby sa prínosy pestrejšej krajiny prejavili ešte jasnejšie ako tento rok (keď sa ukázalo, že na biopásoch bola zistená výrazne vyššia početnosť bežných aj vzácnych druhov vtáctva, takisto hmyzu).

Aké zásadné zmeny však modifikácia prináša? Najviac sa samozrejme sústredila pozornosť na ekoschémy, ako na nový prvok spoločnej poľnohospodárskej politiky, no bodov v modifikácii meniace iné pravidlá ako ekoschémy je výrazne viac. Tu by sme však chceli zhrnúť hlavne tie, ktoré sa týkajú kondicionalít a ekoschém:

Kosenie úhorových biopásov bude možné skôr ako doteraz a bude možné jednoduchším spôsobom ak sa na nich vyskytnú buriny. V prípade výskytu húževnatých burín a inváznych rastlín bude kosenie možné od 23.6., nie od 1.8. ako doposiaľ. Ak bude potrebné kosiť invázne rastliny skôr ako 23.6., potom bude stačiť geotagovaná fotografia (nemusí sa žiadať súhlas OU ako doposiaľ). Táto zmena nepomôže len poľnohospodárom, ale zabezpečí, aby pestré druhy osiva, pestré lúčne zmesi nevyšli kvôli silnejším burinám navnivoč.

Ak budú chcieť poľnohospodári presunúť biopás v lete po založení úrody, lebo zistia, že im ho rozjazdili motorkári, teda budú ho chcieť presunúť na menej prístupné miesto, budú tak môcť urobiť. Tým pádom nebude hroziť opakovanie sankcií

Bude tolerovaná menšia odchylka veľkosti parciel a to pri 50 ha limite na úrovni 1,5 ha, a pri veľkosti 20 ha na úrovni 0,7 ha. Tým sa vylúčia možné sankcie pri členení veľkých polí, kedy je niekedy technicky náročné aj pri veľkej snahe dodržať stanovený limit 20/50 ha. Posun biopásu aj o pár metrov totiž môže na najväčších poliach znamenať rozdiel vo výmere aj viac ako 1 ha.

Bude zjednodušený postup pri udeľovaní výnimky na aplikáciu rodenticídov, no na druhej strane sa jasne nastavia pravidlá pre brzdenie ich aplikácie v chránených územiach v prípade výskytu vzácnych druhov. Toto je veľmi komplikovaný bod modifikácie, kde ide o veľký ústupok ochrany prírody. Je však dôležitý kvôli tomu, že v roku 2024 bude vrchol gradácie hrabošov. Poľnohospodári by bez tohto bodu modifikácie stáli pred voľbou rozorať biopásy alebo ich nerozorať a riskovať desiatky % straty na úrode. Pre ochranu prírody tak išlo o klasický prípad Sofiinej voľby - akceptovať riziko rozorania biopásov (a straty biotopov) alebo akceptovať riziko rodenticídov (kontrolovaného používania raz za 5 rokov pri gradácii). Vo výsledku bude snáď dlhodobejším prínosom udržanie biopásov, no aplikáciu rodenticídov a početnosť hrabošov je nutné dôsledne monitorovať a tento bod upraviť hneď keď sa ukáže, že nastavenie pravidiel je viac problematické ako sa čakalo.

Pri biopásoch kosených po 31.7. sa zvýši váha z 1 na 1,5. Tým pádom sa oplatí kosiť poľnohospodárom biopásy neskôr, čo bude mať za následok vytvorenie väčšej rozlohy biopásov s neskorším termínom kosenia priaznivejším pre hniezdenie vtáctva a hmyz.

Menia sa ale aj iné pravidlá. Pri GAEC8 bude môcť poľnohospodár pri vstupe do ekoschémy využiť nielen alternatívu na vytvorenie 4 % neproduktívnych plôch, ale aj alternatívu na 3 % neproduktívnych + 4 % dusík viažúcich, čo zjednoduší prácu predovšetkým podnikom so živočíšnou výrobou a teda nepriamo podporí mnohé podniky, ktoré stále pasú zvieratá.

Zjednodušujú sa pravidlá v GAEC7

Mení sa definícia aktívneho poľnohospodára, ktorá zjednoduší od r. 2024 podporu pre subjekty zabezpečujúce manažment chránených území a poľnohospodárske činnosti potrebné pre prežitie ohrozených druhov.

Všetky zmeny, i keď niekedy samé o sebe ťažké a komplikované, by mali prispieť k tomu, aby bolo z byrokracie znechutených čím menej podnikov zapojených do postupov hospodárenia ohľaduplných k prírode, a aby v týchto postupoch vytrvali aj budúci rok a teda vo výsledku sme tak mohli vidieť nápravy dlhodobých problémov našej agrárnej krajiny, z ktorých najvyššia priemerná rozloha lánov v EÚ (do r. 2022) bola len jedným z najvypuklejších.

Ďakujeme všetkým, kto k týmto zmenám prispel a umožnia tak zjednodušenie pravidiel platných od r. 2024.

logo Agro-ekofórum

Presadzujeme zásady trvalo udržateľného poľnohospodárstva a lesníctva.

Ochrana prírody, agroenvironmentálne programy, kvalita potravín.

© 2023-2025 SOFTVER-NA-MIERU.SK
Sledujte nás
logo agro-ekoforum.sk